+48 618107944 biuro@spaxfun.pl

Poradnik – budowa tarasu

Konstrukcja nośna

 

Konstrukcja nośna tarasu składa się zazwyczaj z legarów o wymiarach 45 mm x 70 mm. Legary powinny być wykonane z drewna o podobnych parametrach wytrzymałościowych co deski tarasowe. Odizolowanie legarów od wilgoci atmosferycznej (taśma SPAX na legary) zwiększa ich żywotność. Należy zawsze unikać bezpośredniego kontaktu legarów z podłożem typu ziemia, płyty betonowe itp. umieszczając pomiędzy nimi warstwę izolacyjną (np. podkładki SPAX wykonane z granulatu gumowego).

Uwaga: w przypadku drewna modyfikowanego termicznie lub kompozytu drewna WPC należy zawsze przestrzegać wytycznych producenta!

Odstępy między legarami. Dla desek tarasowych o standardowych wymiarach 145 x 25 legary powinny być umieszczone co 50 cm, aby nie uginały sie pod ciężarem konstrukcji. Dla węższych lub szerszych desek odstęp powinien być zmniejszony do 40 cm.

Odstępy od krawędzi przy wkręcaniu

 

Naturalne wysychanie drewna może prowadzić do powstawania pęknięć. Niewłaściwe wkręcanie podwyższa to ryzyko. Przy wkręcaniu wkrętów SPAX 5,0 i 5,5 mm należy uwzględnić następujące odstępy od krawędzi:

  • krawędź boczna deski: 2 cm
  • krawędź czołowa deski: min. 4 cm

Zalecenie: Nawiercanie zmniejsza ryzyko pękania drewna!

Dublowanie legaru przy długich tarasach Ze względu na odstępy minimalne dwie deski tarasowe nie mogą być mocowane w krawędzi czołowej na jednym legarze. Należy zdublować legar, tzn. jeden legar na każdą krawędź deski. Odstęp czołowy między deskami powinien wynosić 5 mm, aby nie gromadziła się woda.

Regulowane wsporniki

 

Regulowane wsporniki pod legary SPAX Lift umożliwiają bezpośrednie ułożenie tarasu drewnianego na podłożu betonowym. Dodatkowo zapewniają stabilne osadzenie tarasu z możliwością regulacji jego wysokości. Występują dwa rodzaje wsporników: SPAX Lift 3/5 i SPAX Lift 5/9. Dodatkowo, w sytuacjach tego wymagających, można do SPAX Lift 5/9 zastosować praktyczną przedłużkę (max. 120 mm). Wsporniki można ustawiać również bezpośrednio na ubitym żwirze. Tarasy dachowe stawiane na papie bitumicznej lub papie termozgrzewalnej muszą być stawiane na wspornikach z tworzywa sztucznego.

Wskazówka: przy budowie tarasu na papie, ochronna mata włożona między wspornik a warstwę bitumiczną zapobiega przyklejeniu wspornika do podłoża.

Montaż

 

Zgodnie z regułami rzemiosła każda deska tarasowa powinna być przymocowana do legara za pomocą dwóch nierdzewnych wkrętów z zachowaniem wytycznych z rozdziału „Odstępy od krawędzi przy wkręcaniu“. Aby uniknąć ryzyka pękania lub rozwarstwiania drewna należy odpowiednio je nawiercić. Jest to ważne również ze względów estetycznych. Szczególnie istotne jest nawiercanie drewna egzotycznego. W przypadku deski z szerokim ryflem wkręcać należy zawsze na powierzchni ryfla.

Wkręty tarasowe SPAX posiadają pod główką gwint dociągający, który trzyma deskę na miejscu. Główka cylindryczna redukuje powstawanie szczelin.

Perfekcyjny wygląd łączenia uzyskamy dzięki zastosowaniu wiertła dwustopniowego SPAX. Zostało ono opracowane specjalnie do wkrętów tarasowych SPAX o średnicy 5 mm i 5,5 mm z główką cylindryczną.

Główka wkręta idealnie zagłębia się w nawiercony otwór, bez powstawania pęknięć i bez efektu wgniecenia drewna (co zdarza się w przypadku zbyt mocno wkręconych wkrętów). Wszystkie wkręty tarasowe SPAX wykonane są z austenitycznej niehartowanej stali szlachetnej. Oznacza to, że wkręty SPAX są bardziej odporne na korozję niż wkręty ze stali hartowanej (stal C1).

Podczas pęcznienia i kurczenia się drewna (patrz rozdział „Odstępy między deskami“) wkręt jest narażony na ciągłe zginanie. Niehartowane
wkręty SPAX są elastyczne i bezproblemowo przenoszą takie obciążenia. W przypadku wkrętów ze stali C1 obciążenia takie mogą powodować pękanie wkrętów.

Właściwa długość wkręta zależy od grubości deski tarasowej i konstrukcji tarasowej.
Standardowo oblicza się: Długość wkręta = 2,5 x grubość deski tarasowej.

Wkręty tarasowe SPAX dostępne są w następujących wersjach:

SP XDD A2 nierdzewne, główka cylindryczna 5,0 mm x 40, 50, 60, 70, 80

SP ZDD A2 nierdzewne, kolor starego złota 5,0 mm x 50, 60

SP YDD A4 nierdzewne, główka cylindryczna
5,5 mm x 50, 60

SP YDD A4 nierdzewne, 8 mm do pomostów i ścieżek, nawiercanie 6 mm,  8,0 mm x 120

Narzędzia

 

SPAX wiertło dwustopniowe – wiertło opracowane specjalnie na potrzeby wkrętów tarasowych SPAX gwarantuje równe osadzenie wkręta i zapobiega powstawaniu pęknięć wokół nawier- conego otworu. Wydłuża to żywotność tarasu i znacznie ułatwia przeróbki. Dzięki specjalnemu, przeznaczonemu
do główki cylindrycznej wkręta SPAX, drugiemu stopniowi wiertła, unikamy efektu wgniecenia drewna w miejscu wkręcania. Przy głębokim wgniece- niu drewno murszeje jako pierwsze najczęściej właśnie wokół otworu.

Uwaga: wykręcenie wkręta wymaga użycia większej siły niż jego wkręcenie. Wkręty mogą być wkręcane bez nawi- ercania, ale zrywają się przy próbach wykręcania.

SPAX krzyżyki dystansowe – umożliwiają ustalenie równych odległości między deskami. Należy uwzględnić,
że deski drewniane nie zawsze są równe, jedne mogą być węższe, inne szersze. W takim przypadku krzyżyki pomagają skorygować nierówności.
Do ustalenia odległości między deskami należy uwzględnić wytyczne z rozdziału
„Odstępy między deskami“.

SPAX Dociągarka Kaimann pro – zastosowanie dociągarki wraz z krzyżykami dystansowymi umożliwia prawidłowe usytuowanie nawet odkształconych desek przed ich moco- waniem. Dzięki opatentowanej zasadzie dźwigni dociągarka Kaimann dwunas- tokrotnie wzmacnia siłę nacisku drążka. Oznacza to, że nacisk 30 kg na drążek oddziałuje na krzywiznę deski jak nacisk
360 kg. Szczęka dociągarki całą swoją powierzchnią płasko przylega do deski. Nie uszkadza przy tym struktury drew- na, co jest bardzo częstym skutkiem ubocznym użycia pasów do ściągania.

Skuteczna ochrona drewna

 

Pamiętaj : wilgoć jest wrogiem każdej konstrukcji drewnianej i jest główną przyczyną murszenia drewna. Dotyczy to szczególnie przewlekle występującej wilgoci, tzw. wilgoci stałej, w takich miejscach drewno murszeje jako pierwsze. Aby tego uniknąć SPAX oferuje środki do skutecznej ochrony drewna.

SPAX podkładki – do konstrukcji spoczywającej na podłożu betonowym. Legary powinny być szczególnie chronione przed wilgocią gruntową. Kamień dzięki swoim siłom kapilarnym podciąga wodę z gleby i wypycha ją do góry. Dlatego między betonowym podłożem a legarem powinna znaleźć się warstwa izolacyjna. Podkładki SPAX z gumowego granulatu dodatkowo wytłumiają drgania podłogi zwiększając komfort użytkowania.

SPAX Taśma izolująca na legary – każda konstrukcja montowana na zewnątrz powinna być chroniona przed opadem atmosferycznym. Najskuteczniejszym i zarazem ekonomicznym rozwiązaniem jest taśma SPAX wykonana z kauczuku komórkowego. Taśma jest samoprzylepna, co ułatwia i skraca proces jej montażu.

Wskazówka: Taśmę należy przykleić na górnej płaszczyźnie legara, a później docisnąć jej brzegi – uzyskamy w ten sposób dodatkową ochronę przed wilgocią

SPAX Air – dystans wentylujący zapobiega osiadaniu wilgoci między legarem a deską tarasową; umożliwia szybki odpływ wilgoci. Woda spływająca na konstrukcję nie ma styczności z deską tarasową. Dzięki dystansom SPAX Air wiatr łatwo osusza wilgoć spomiędzy szczelin tarasu. Zapobiega to występowaniu wilgoci przewlekłej i niszczeniu desek. Dodatkową zaletą jest uzyskiwany dzięki SPAX Air odstęp między deskami- 6,5 mm (dla standardowej grubości desek 14,5 cm) i 4,5 mm (dla wąskich desek z drewna egzotycznego lub drewna z wysokim współczynnikiem wilgoci). Odstęp nie jest stały, lecz może się zmieniać w zależności od warunków. I tak: kiedy drewno pęcznieje na krawędziach stykowych, zmniejsza się odstęp między deskami, a kiedy schnie odstęp ten się zwiększa.

Odstęp pomiędzy deskami

 

Drewno „pracuje“ i należy to uwzględnić przy montażu desek.

Suche w lecie drewno nabiera wiosną i jesienią wilgoci i pęcznieje. W zależności od stopnia zawilgocenia i właściwości drewna, deski mogą rozszerzyć się nawet o 2-3 mm. Jeżeli odstępy między nimi są zbyt małe, to woda nie może spływać. W skrajnym przypadku sąsiadujące deski mogą się nawet na siebie nałożyć.

Używając krzyżyków dystansowych SPAX dokładne ustalenie odległości między deskami przestaje być problemem. Przy standardowej szerokości deski 145 mm należy wybrać odstęp 6 mm. Przy wąskich deskach z drewna egzotycznego (szerokość 110 mm) wystarczy zachowanie odstępu 4 mm.

Przybliżone zapotrzebowanie na materiał

Wielkość tarasu: 10 m2

SPAX podkładki pod legary

SPAX Lift (wszystkie rozmiary)

SPAX taśma na legary

Wkręty tarasowe (widoczny montaż)

SPAX Stick (niewidoczny montaż)

~ zapotrzebowanie

40 sztuk

40 sztuk

20 metrów

320 sztuk

320 sztuk

opracowano na podstawie ulotki „Poradnik Budowa tarasu” SPAX® ©